• امروز : یکشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : 12 - ذو القعدة - 1445
  • برابر با : Sunday - 19 May - 2024
0
هواشناسی گیلان اعلام کرد؛

هشدار نارنجی هواشناسی برای کشاورزان در گیلان

  • کد خبر : 150
  • 12 می 2024 - 13:22
هشدار نارنجی هواشناسی برای کشاورزان در گیلان
کارشناس هواشناسی گیلان گفت: بر اساس نقشه‌های هواشناسی سامانه بارشی از اواخر وقت امروز (یکشنبه) وارد استان می‌شود و تا پایان هفته با شدت و ضعف ادامه می‌یابد؛ که با توجه به شدت بارش‌ها از بعد از ظهر فردا هشدار نارنجی صادر شده است.

به گزارش ایگاه خبری عصر کادوس؛ به نقل از ایرنا، سمانه نگاه کارشناس هواشناسی با بیان اینکه برای وضعیت جوی از اواخر وقت امروز هشدار زرد صادر شده است، اظهار کرد: در این مدت بارندگی گاهی رگباری و شدید به ویژه روز دوشنبه خیلی شدید، وزش باد گاهی شدید، مه آلودگی، رعد و برق، احتمال تگرگ و کاهش دما بین پنج تا ۱۰ درجه سلسیوس پیش‌بینی شده‌است.

وی بیان کرد: باران از بعدازظهر فردا (دوشنبه) تا صبح سه‌شنبه با شدت بیشتری خواهد بارید که با توجه به تشدید بارش‌ها هشدار نارنجی صادر شده‌است.

نگاه با تاکید بر ضرورت تمهیدات لازم در بخش‌های مختلف کشاورزی اضافه کرد: بستن خروجی کرت‌های شالیزاری برای استفاده از آب باران برای انجام شخم، ایجاد زهکشی اطراف خزانه‌های برنج در صورت نیاز و بررسی استحکام پوشش پلاستیکی خزانه‌های برنج از توصیه‌های کشاورزی است.

وی اظهار کرد: مدیریت زهکشی باغات چای برای جلوگیری از فرسایش خاک و ماندابی، انجام عملیات محلول و سم پاشی بعد از بارندگی و رعایت نکات ایمنی در مواجهه با رعد و برق و صاعقه از دیگر توصیه‌ها است.

کارشناس هواشناسی گیلان اضافه کرد: اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از استقرار و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و احتیاط در ترددهای جاده‌ای به ویژه در محورهای کوهستانی مورد تاکید است.

وی بیان کرد: صبح امروز اسب‌وونی تالش با ۱۲ درجه خنک‌ترین و طی ۲۴ ساعت گذشته رودبار با ۳۳ درجه سلسیوس گرمترین مناطق استان بودند؛ دمای فعلی رشت ۲۰ درجه بوده که در گرمترین ساعات به ۳۱ درجه می‌رسد.

کارشناس هواشناسی گیلان اظهار کرد: دریا امروز با ۶۰ سانتی‌متر برای فعالیت‌های دریانوردی با احتیاط مناسب است اما طی ۲ روز آینده نامناسب پیش‌بینی شد.

در روزهای اخیر ۸۳.۴ میلیمتر باران کمتر از ۲۴ ساعت در ایستگاه هواشناسی فرودگاه رشت ثبت شد که ۵۰ میلیمتر آن فقط در مدت ۲ ساعت بارید.

آسمان گیلان در زمان حاضر؛ صاف تا قسمت ابری است.

لینک کوتاه : https://asrekadoos.ir/?p=150
  • نویسنده : افشین انگشافی
  • 9 بازدید